Mozaikburkolat: luxus és praktikum
2024.09.09.
Üveg, kő, kerámia, fém- vagy akár fahatású, matt, fényes, sokszínű, ötszögletű, irizáló, mintás… nincs könnyű dolgunk, ha mozaikburkolatot szeretnénk a fürdőszobába vagy a konyhába a hagyományos csempék helyett, hiszen a kínálat óriási.
Egy valami azonban közös mindegyikben: egyedi, luxushangulatú tereket hozhatunk létre otthonunk szinte bármelyik pontján. Ha pedig odafigyelünk néhány kivitelezési szabályra, mint például, hogy speciális mozaikcsempe-ragasztót használjunk, rendkívül időtálló és praktikus felület lesz a végeredmény.
A kisebb egységekből kirajzolódó nagyobb minták egészen korán lenyűgözték az embereket, már az időszámításunk előtt készültek mozaikok, méghozzá eleinte kavicsokból. Később a különböző színű természetes köveket nagyjából négyzetalakúra törték, és a technikát fokozatosan olyan tökélyre fejlesztették, hogy az ókorban már szinte festményszerű végeredmény került a padlókra, falakra. Így nem csoda, hogy a rendkívüli precizitást és rengeteg munkaórát igénylő mozaikok már igen korán a luxus szimbólumává váltak, és egy-egy épségben megmaradt darabot ma is csodálattal veszünk szemügyre. A technika ma is virágkorát éli, és bár ma már nem festményeket keltünk életre egy-egy mozaikburkolattal, a látványuk mégis azonnal azt sugallja: stílusos, elegáns otthonban járunk, ahol a luxus nem ismeretlen fogalom.
Nem véletlen, hogy több ezer éve kedveljük a mozaikpadlót és a mozaikburkolatot, hiszen a mai, elvárásokkal teli világunkban is számos előnyét lehet felsorolni:
- Hihetetlenül gazdag méret- és formaválasztékban elérhető: a néhány milliméterestől a többcentis darabokig terjed a kínálat, az egyes darabok lehetnek négyzet-, téglalap-, öt- vagy hatszög-alakúak, de a kör vagy a „szabálytalan” forma sem ritka, sőt, váltakozva, egymást kiegészítve is sorakozhatnak a kis mozaikdarabok egy-egy burkolat részeként.
- Tartós anyagokból készül: a kerámiától a természetes köveken át az üvegig terjed a skála, mindegyik időtálló, strapabíró.
- Bármilyen stílushoz illik: a sokféle formának, anyagnak és így színnek és mintának köszönhetően mindenféle enteriőrbe találhatunk éppen odaillő mozaikburkolatot. A fuga méretével, színével, formájával még tovább növelhető a variációk száma, így annak a lehetősége is, hogy hol használjuk.
- Könnyen telepíthető: a hálós hátlapnak köszönhetően ma már nem kell egyesével a helyükre ragasztani a kis darabkákat, ami nemcsak egyenletesebb, szebb végeredményt garantál, de a munkavégzés idejét is jelentősen rövidíti. Szűk helyek, szabálytalan terek esetén igazi Jolly Joker a mozaik, hiszen nem kell a nagy csempékkel bajlódni.
- Ott is alkalmazható, ahol a hagyományos csempe nem, vagy csak kompromisszumokkal: az íves szakaszokon, a kis, keskeny fülkék oldalain és hasonló „zegzugos” felületeken a hagyományos csempéket csak feldarabolva lehet használni, ami kevésbé szép látvány. Mozaikkal viszont ezek a falszakaszok, oszlopok stb. valódi fókuszponttá, a tér kiemelten látványos elemeivé válnak!
- Biztonságos: a kisebb alkotórészeknek köszönhetően a mozaikburkolatok sokkal kevésbé csúsznak, mint a hagyományos csempék, ami különösen vizes helyiségekben, fürdőszobában, épített zuhanyfülkék alján, medencék környékén rendkívül fontos szempont.
Ha tehát szeretnénk az otthonunkat valamilyen igazán egyedi megoldással különlegessé tenni, csupán ezt a három lépést kell követnünk:
- Találjuk ki, hogy mely felületet vagy felületeket szeretnénk kiemelni: lehet ez a fürdőszobában a tükör környéke, egy kis falfülke, a konyhában a cseppfal vagy annak egy részlete, az előszobában vagy a nappaliban egy pillér vagy oszlop, vagy akár egy saját tervek szerint épített polcrendszer a gyűjteményünknek – a lehetőségek tárháza szinte kimeríthetetlen.
- Találjuk meg az otthonunk stílusához leginkább illő, számunkra legszimpatikusabb mozaikburkolatot, és az adott lapok tulajdonságait, méreteit alapul véve készítsünk, készíttessünk pontos terveket! Tartsuk szem előtt, hogy a mozaikokkal kiemelni szeretnénk egy-egy felületet, tehát a kevesebb több!
- Amint elkészült, élvezzük a csodás látványt, és ne feledjük, egy jól megtervezett, szépen kivitelezett mozaikfelülettel az otthonunk értéke is nőtt!
Extra tipp:
Mivel a mozaikburkolatoknál összességében sokkal nagyobb a fugával kitöltött felület, ezért mind az esztétikum, mind tartósság miatt a szokásosnál is fontosabb, hogy megfelelő fugát használjunk: másféle alapanyagú felel meg, ha szélesebbek a kitöltendő rések és más, ha keskenyebbek, a konyhai cseppfalra pedig érdemes a foltoknak jobban ellenálló típust választani. Hasonlóan fontos, hogy hagyományos csemperagasztó helyett mozaikcsempe-ragasztót használjunk. Ezért mindenképpen érdemes olyan szakemberrel konzultálni, aki tudja, milyen ragasztót és fugát kell használni, hogy a végeredmény még tartósabb és szebb legyen.